Return to Home 
Research Center Directory 
 



 

 

 

World War I
Extracts of Alaska Military Personnel Records

B

 

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M

N | O | P | Q | R | S | T | U | V | WY | Z

 

Baker
Shirley A.
Dillingham, AK
30.00
San Fransisco, CA
Inducted
9/21/1918
1/30/1919
Presidio, CA
Honorable
Army
Baksa
Mike
Anchorage, AK
28.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
2/27/1919
Camp Grant, IL
Honorable, Service Connected
Army
Baldoochi
Giusseppi
Latouche, AK
31.00
St. Helens, CA
Inducted
6/14/1918
9/11/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Balios
John
Anchorage, AK
28.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
2/4/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Balls
Alfred G.
Anchorage, AK
35.33
Fort Lawton, WA
Enlisted
4/17/1918
8/19/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Ballue
Albert B.
Latouche, AK
26.75
Valdez, AK
Inducted
8/5/1918
2/9/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Balmer
John Emil
Ruby, AK
21.33
Ruby, AK
Inducted
8/20/1918
6/16/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Balon
George
Anchorage, AK
30.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
2/17/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Balsiger
Ernest
Nome, AK
32.00
Nome, AK
Inducted
10/1/1918
1/9/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Baltuff
Fred
McCarthy, AK
32.00
McCarthy, AK
Inducted
10/2/1918
1/10/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Bamrud
Edwin E.
Cordova, AK
28.00
Cordova, AK
Inducted
6/14/1918
2/14/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Banbury
Thomas
Juneau, AK
Army
Barbettini
Maurice A.
Fairbanks, AK
32.00
Fairbanks, AK
Inducted
10/1/1918
1/9/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Barei
Umberto
Anchorage, AK
24.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
2/21/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Barnes
George E.
Wrangell, AK
26.00
Wrangell, AK
Inducted
10/1/1918
12/6/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Barnes
William R.
Juneau, AK
29.00
Douglas, AK
Inducted
10/1/1918
1/24/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Barnhill
William H.
Anchorage, AK
23.58
Fort McDowell, CA
Enlisted
10/19/1917
1/13/1920
Presidio, CA
Honorable
Army
Bartholomew
Frank K.
Anchorage, AK
35.75
Fort Lawton, WA
Enlisted
1/25/1918
7/12/1919
Camp Custer, MI
Honorable
Army
Bartleson
Lewis E.
Anchorage, AK
23.00
Anchorage, AK
Inducted
10/19/1918
1/10/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Batoff
Jack
Nenana, AK
30.00
Nenana, AK
Inducted
8/20/1918
12/11/1918
Fort Saint Michael, AK
Honorable
Army
Baumberger
Albert
Seward, AK
30.00
Seward, AK
Inducted
6/10/1918
2/24/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bavardos
Michael J.
Juneau, AK
27.17
Juneau, AK
Inducted
5/10/1918
3/4/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Baxter, Jr.
Samuel C.
Kennecott, AK
29.66
Anchorage, AK
Inducted
1/29/1918
11/4/1919
Presidio, CA
Honorable
Army
Baxter
William A.
Anchorage, AK
29.25
Fort Lawton, WA
Inducted
3/21/1918
8/13/1919
Camp Zachary Taylor, KY
Honorable
Army
Baziroff
Boris
Fairbanks, AK
23.33
Fort Gibbon, AK
Inducted
6/27/1918
1/31/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Beach
Jerome
Anchorage, AK
26.50
Anchorage, AK
Inducted
9/16/1918
2/10/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Beach
Zenas
Anchorage, AK
28.66
Anchorage, AK
Inducted
7/25/1918
1/29/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Beam
Samuel C.
Nome, AK
32.00
Fort Davis, AK
Inducted
10/1/1918
12/7/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Beasley
Charley W.
Petersburg, AK
30.83
Ketchikan, AK
Inducted
5/22/1918
4/16/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Beattie
Edward E.
Juneau, AK
21.33
Fort William H. Seward,         Enlisted
7/24/1917
7/7/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Beckner
David D.
Cordova, AK
31.00
Cordova, AK
Inducted
8/28/1918
2/9/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Bekoff
Harry
Nenana, AK
22.25
Nenana, AK
Inducted
9/10/1918
7/14/1919
Fort Saint Michael, AK
Honorable
Army
Belander
Fabian
Juneau, AK
28.17
Juneau, AK
Inducted
5/10/1918
1/5/1919
Camp Grant, IL
Honorable, Service ConnectedArmy
Belanger
James Frederick
Thane, AK
24.83
Valdez, AK
Inducted
8/5/1918
5/24/1919
Fort Lawton, WA
Honorable
Army
Bell
Arthur
Fairbanks, AK
18.25
Fort Lawton, WA
Enlisted
10/9/1917
4/15/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bengsten
Martin
Cordova, AK
31.00
Cordova, AK
Inducted
6/14/1918
5/22/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Benjaminson
Hilmar
Petersburg, AK
27.17
Wrangell, AK
Inducted
10/10/1918
1/24/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Bennett
James
Cordova, AK
25.25
Fort Lawton, WA
Inducted
7/21/1917
6/29/1918
Camp Chamier, Perigueuz, FraDied of drowning
Army
Bennett
Robert H.
Ketchikan, AK
26.58
Ketchikan, AK
Inducted
4/12/1918
1/24/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Benson
Martin
Hoonah, AK
24.00
Juneau, AK
Inducted
7/10/1918
2/24/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Berg
Erik
Sheep Creek, AK
28.00
Anchorage, AK
Inducted
9/30/1918
12/5/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Berg
Alfred S.
Wrangell, AK
28.00
Wrangell, AK
Inducted
10/1/1918
1/24/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Berg
Olav
Cordova, AK
31.75
Cordova, AK
Inducted
9/28/1918
12/5/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Berg
Oscar
Valdez, AK
30.00
Valdez, AK
Inducted
8/20/1918
5/22/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Berg
Solomon
Kotzebue, AK
24.92
Nome, AK
Inducted
8/1/1918
6/22/1919
Fort Davis, AK
Honorable
Army
Bergamin
August
Anchorage, AK
27.00
Anchorage, AK
Inducted
7/25/1918
2/17/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Berggren
Elltto P.
Cleary, AK
27.17
Fairbanks, AK
Inducted
6/27/1918
2/4/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bergman
Samuel C.
Ketchikan, AK
23.00
Ketchikan, AK
Inducted
10/1/1918
3/7/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bergstrom
Ernest W.
Anchorage, AK
24.66
Skagit County, WA
Inducted
7/22/1918
1/16/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bernhofer
John B.
Juneau, AK
24.00
Juneau, AK
Inducted
7/22/1918
1/16/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bernsten
Andrew
Juneau, AK
37.08
Fort Lawton, WA
Enlisted
5/2/1918
4/26/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Berti
John
Douglas, AK
28.42
Fort McDowell, CA
Enlisted
12/12/1917
4/10/1919
San Fransisco, CA
Died of tuberculosis
Army
Bertrand
Delos William
Ketchikan, AK
30.00
Ketchikan, AK
Inducted
10/1/1918
12/6/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bertrand
George Elsworth Ketchikan, AK
29.00
Ketchikan, AK
Inducted
10/1/1918
1/9/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Beten
Mike
Anchorage, AK
21.00
Anchorage, AK
Inducted
7/22/1918
12/5/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bieri
John C.
Seward, AK
26.00
Seward, AK
Inducted
6/10/1918
7/10/1919
Fort Lawton, WA
Honorable
Army
Bigoff
William
Skagway, AK
26.00
Skagway, AK
Inducted
10/1/1918
12/11/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bingas
Gust
Matanuska, AK
29.00
Anchorage, AK
Inducted
9/30/1918
12/5/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Binkley
Loyal J.
Ketchikan, AK
23.50
Petersburg, AK
Inducted
5/23/1918
1/29/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Birch
Charlie E.
Shakan, AK
29.66
Seattle, WA
Inducted
4/12/1918
11/10/1918
San Fransisco, CA
Died of pneumonia
Army
Bishop
John G.
Ketchikan, AK
29.83
Ketchikan, AK
Inducted
5/22/1918
10/27/1918
Camp Lewis, WA
Died of pneumonia
Army
Bitsoff
Jake
Nenana, AK
27.08
Nenana, AK
Inducted
9/10/1918
6/16/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Bittner
Edward F.
Anchorage, AK
24.66
Anchorage, AK
Inducted
9/30/1918
3/31/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Bjork
Harry
Juneau, AK
30.00
Juneau, AK
Inducted
10/1/1918
1/24/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Bjorstad
Ole
Juneau, AK
31.00
Juneau, AK
Inducted
6/24/1918
5/11/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Black
Presley
Wrangell, AK
36.92
Fort McDowell, CA
Enlisted
3/27/1918
6/16/1919
Presidio, CA
Honorable
Army
Blackwell
Harlie A.
Juneau, AK
28.50
Juneau, AK
Inducted
1/5/1918
12/19/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Blake
Joseph R.
Cordova, AK
27.83
Cordova, AK
Inducted
7/22/1918
2/20/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Blake
Russell E.
Sitka, AK
36.00
Anchorage, AK
Inducted
7/25/1918
1/28/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Blanton
Walter C.
Anchorage, AK
36.58
Anchorage, AK
Inducted
3/20/1918
12/28/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Blattman
John
Fairbanks, AK
36.17
Fairbanks, AK
Inducted
9/10/1918
6/16/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Bledsoe, Jr.
William J.
Skagway, AK
19.92
Fort McDowell, CA
Enlisted
5/21/1918
5/9/1919
Presidio, CA
Honorable
Army
Bliss
Ehrman W.
Haines, AK
30.00
Haines, AK
Inducted
8/28/1918
12/10/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bloom
Myer
Fairbanks, AK
30.42
Ruby, AK
Inducted
8/1/1918
3/1/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Blomquist
Peter A.
Nome, AK
30.00
Nome, AK
Inducted
6/20/1918
7/16/1919
Whipple Barracks, AZ
Honorable, Service Connecte
dArmy
Bobo
Bertle R.
Seward, AK
36.50
Fort Bliss, TX
Enlisted
9/28/1917
6/6/1919
Camp Bowie, TX
Honorable
Army
Bodum
Chauncey
Anchorage, AK
25.00
Valdez, AK
Inducted
9/28/1918
12/16/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Boen
Ole Halvor
Nenana, AK
31.42
Nenana, AK
Inducted
10/1/1918
2/27/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bogan
James J.
Nome, AK
24.25
Nome, AK
Inducted
6/20/1918
1/15/1919
Camp Dodge, IA
Honorable
Army
Bogan
John V.
Nome, AK
26.42
Nome, AK
Inducted
6/20/1918
2/15/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bogdanoff
Marko
Nenana, AK
28.17
Nenana, AK
Inducted
10/1/1918
1/9/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bogoff
Nick
Nenana, AK
31.83
Nenana, AK
Inducted
6/29/1918
1/31/1919
Camp Grant, IL
Neutral Alien
Army
Bogress
Nicholas
Anchorage, AK
30.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
2/14/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bohan
James
McCarthy, AK
24.00
McCarthy, AK
Inducted
7/1/1918
3/27/1919
Fort Lawton, WA
Honorable
Army
Boich
Milisav
Kennecott, AK
33.00
Kennecott, AK
Inducted
10/6/1918
2/10/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Boinich
Steve
Willow Creek, AK
27.00
Nome, AK
Inducted
9/10/1918
3/13/1919
Fort Davis, AK
Honorable
Army
Bojanich
George
Fairbanks, AK
26.25
Fairbanks, AK
Inducted
7/22/1918
2/4/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bolduc
Josephat
Ketchikan, AK
26.00
Ketchikan, AK
Inducted
8/5/1918
5/1/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Bond
Chester A.
Cordova, AK
23.92
Skagit County, WA
Inducted
4/25/1918
3/8/1919
Honorable
Army
Bond
Raymond
Fairbanks, AK
30.66
Tanana, AK
Inducted
8/20/1918
6/23/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Bontemp
Ferdinand
Richardson, AK
29.50
Fairbanks, AK
Inducted
8/20/1918
6/12/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Booker
Leon C.
Seward, AK
25.50
Fort McDowell, CA
Enlisted
11/12/1917
2/28/1919
Fort Sam Houston, TX
Honorable
Army
Boothby
Roswell E.
Anchorage, AK
25.25
Fort Lawton, WA
Inducted
3/8/1918
8/2/1919
Camp Dix, NJ
Honorable
Army
Borak
Paul J.
Fairbanks, AK
22.75
Fairbanks, AK
Inducted
8/20/1918
6/16/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Borgeson
Gus
Nenana, AK
30.08
Fort Gibbon, AK
Inducted
6/29/1918
5/24/1919
Fort Lawton, WA
Honorable
Army
Bormut
Juluis
Nenana, AK
25.17
Nenana, AK
Inducted
9/10/1918
6/16/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Boroff
Alex
Anchorage, AK
29.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
12/26/1918
Camp Dodge, IA
Honorable
Army
Boloff
Alix
Nenana, AK
29.17
Nenana, AK
Inducted
6/29/1918
1/31/1919
Camp Grant, IL
Neutral Alien
Army
Borzell
John
Haycock, AK
30.00
Fort Davis, AK
Inducted
10/1/1918
1/9/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Botelho
Frank S.
Anchorage, AK
23.42
Anchorage, AK
Inducted
1/29/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Botsieff
Bibo
Nenana, AK
31.50
Nenana, AK
Inducted
6/27/1918
1/7/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bourdon
Fred R.
Nome, AK
24.00
Nome, AK
Inducted
6/20/1918
12/9/1918
Camp Dodge, IA
Honorable
Army
Bowen
George H.
Anchorage, AK
26.75
Fort Lawton, WA
Enlisted
8/10/1918
5/23/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bowly, Jr.
Elias H.
Ketchikan, AK
29.00
Seattle, WA
Inducted
7/23/1918
1/27/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Boyden
Henry
McCarthy, AK
32.00
McCarthy, AK
Inducted
6/13/1918
1/28/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bozovich
Gabriel
Fairbanks, AK
30.08
Fairbanks, AK
Inducted
10/1/1918
3/22/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Brabason
John R.
Cordova, AK
25.00
Seattle, WA
Inducted
4/10/1918
7/28/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bradland
Sevrin
Anchorage, AK
24.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
5/27/1919
Fort Lawton, WA
Honorable
Army
Brandt
Henry J.
Chitina, AK
32.00
Oakland, CA
Inducted
8/17/1918
1/13/1919
Presidio, CA
Honorable
Army
Brady, Jr.
John G.
Sitka, AK
29.00
Sitka, AK
Inducted
7/9/1918
12/23/1918
Vancouver Barracks, WA
Honorable
Army
Brady
Mary Lulu
Juneau, AK
31.00
Called into service
4/5/1918
11/11/1920
San Fransisco, CA
Honorable
Army
Brady
Peter
Ruby, AK
26.25
Ruby, AK
Inducted
8/3/1918
5/17/1919
Fort Lawton, WA
Honorable
Army
Bratton
W. Norman
Cordova, AK
28.00
New York, NY
Enlisted
6/18/1917
7/1/1919
Mitchell Field, NY
Honorable
Army
Bravin
John
Juneau, AK
27.00
Juneau, AK
Inducted
10/1/1918
3/1/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bredlie
Olof
Thane, AK
32.00
Juneau, AK
Inducted
10/1/1918
12/9/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Breen
Patrick William
Nenana, AK
29.42
Nenana, AK
Inducted
10/1/1918
6/16/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Brekken
Christian AndersoKetchikan, AK
26.00
Ketchikan, AK
Inducted
10/1/1918
11/1/1918
Camp Lewis, WA
Died of pneumonia
Army
Brennan
John J.
Anchorage, AK
29.33
Fort Lawton, WA
Enlisted
3/5/1918
8/5/1919
Camp Dodge, IA
Honorable
Army
Bresnahan
Robert E.
Nenana, AK
28.50
Fairbanks, AK
Inducted
6/27/1918
2/21/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Briggs
Edd C.
Cordova, AK
35.50
Fort Lawton, WA
Enlisted
12/19/1917
2/3/1920
Presidio, CA
Honorable
Army
Brigham
Nelson O.
Fairbanks, AK
30.66
Fairbanks, AK
Inducted
3/27/1918
2/14/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Brink
Chester V.
Flat City, AK
26.58
Iditarod, AK
Inducted
9/29/1918
12/17/1918
Fort Saint Michael, AK
Honorable
Army
Brink
Oscar C.
Valdez, AK
28.33
Seattle, WA
Inducted
4/10/1918
3/28/1919
Garden City, NJ
Honorable
Army
Brittan
Homer L.
Seward, AK
24.83
Bozeman, MO
Inducted
3/12/1918
12/14/1918
Garden City, NJ
Honorable
Army
Broderson
Henry
Klawock, AK
31.00
Ketchikan, AK
Inducted
10/1/1918
1/25/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bromley
Orvel H.
Juneau, AK
19.50
Juneau, AK
Enlisted
12/5/1917
6/13/1919
Presidio, CA
Honorable
Army
Bronson
Ellsworth E.
Nome, AK
23.00
Nome, AK
Inducted
9/23/1918
2/21/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Brophy
Francis Mervyn
Juneau, AK
28.00
Juneau, AK
Inducted
7/22/1918
5/22/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Brotherson
Fred C.
Cordova, AK
31.92
Cordova, AK
Inducted
9/28/1918
1/10/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Brouliette
Charles A.
Haines, AK
35.00
Fort William H. Seward
Enlisted
11/27/1917
5/13/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Brown
Alexander
Larsen Bay, AK
24.42
Seward, AK
Inducted
8/3/1918
12/5/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Brown
James Blaine
Ruby, AK
26.42
Ruby, AK
Inducted
8/20/1918
6/12/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Brown
Lysle D.
McCarthy, AK
29.00
McCarthy, AK
Inducted
10/2/1918
12/18/1918
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Brown
Michael
Seward, AK
29.00
Seward, AK
Inducted
10/2/1918
11/26/1918
Fort Liscum, AK
Died of pneumonia
Army
Brown
Oliver S.
Anchorage, AK
28.17
Anchorage, AK
Inducted
3/20/1918
2/19/1919
Camp Zachery Taylor, KY
Honorable
Army
Brown
Robert B.
Haines, AK
31.17
Fort William H. Seward,
Enlisted
1/13/1918
6/25/1919
Presidio, CA
Honorable
Army
Brown
Thomas
Kantishna, AK
28.75
Nenana, AK
Inducted
10/1/1918
3/28/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Brown
Thurmond
Juneau, AK
35.08
Camp Zachary Taylor, KYInducted
9/11/1918
12/20/1918
Camp Zachery Taylor, KY
Honorable
Army
Bruce
Philip
Valdez, AK
28.00
San Fransisco, CA
Inducted
6/10/1918
4/19/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Bruce
Robert W.
Juneau, AK
24.00
Seattle, WA
Inducted
4/19/1918
12/12/1918
Fort Monroe, VA
To accept commission
Army
Bruhn
William C.
Ketchikan, AK
24.66
Ketchikan, AK
Inducted
6/19/1918
2/17/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Bryan
John
Juneau, AK
30.00
Juneau, AK
Inducted
10/12/1918
1/24/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Bucci
Tony
Fairbanks, AK
30.42
Fort Gibbon, AK
Inducted
6/27/1918
2/14/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Buccimazza
Alfonzo
Juneau, AK
27.00
Juneau, AK
Inducted
5/10/1918
8/11/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Buckley
Jack N.
Ketchikan, AK
29.50
Ketchikan, AK
Inducted
11/4/1918
12/8/1918
Camp Dix, NJ
Honorable
Army
Burkley
Jack A.
Juneau, AK
29.00
Fort William H. Seward        Enlisted
11/15/1917
6/19/1919
Camp Mills, Long Island, NY
Honorable
Army
Bufvers
John H.
Cordova, AK
30.00
Cordova, AK
Inducted
6/24/1918
5/11/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Bullock
Jesse C.
Juneau, AK
28.66
Juneau, AK
Inducted
5/15/1918
10/18/1918
Camp Dodge, IA
Died of pneumonia
Army
Buloff
Alex
Haycock, AK
23.00
Nome, AK
Inducted
10/1/1918
1/9/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Bunos
Steve
Anchorage, AK
27.08
Anchorage, AK
Inducted
9/30/1918
12/7/1918
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Burch
Guy A.
Fairbanks, AK
36.92
Camp Lewis, WA
Inducted
7/2/1918
1/24/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Burk
William M.
Ruby, AK
31.33
Ruby, AK
Inducted
9/10/1918
6/16/1919
Fort Gibbon, AK
Honorable
Army
Burke
Peter F.
Chichagoff, AK
26.92
Juneau, AK
Inducted
5/27/1918
3/13/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
Burns
Charles E.
Juneau, AK
30.00
Juneau, AK
Inducted
9/10/1918
3/9/1919
Fort William H. Seward, AK
Honorable
Army
Burns
Frank S.
Cordova, AK
22.25
Elberton, WA
Inducted
9/28/1918
3/11/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Busch
Anderw S.
Fairbanks, AK
26.75
Fort Gibbon, AK
Inducted
7/22/1918
2/9/1919
Camp Grant, IL
Honorable
Army
Butcher
Gary J.
Anchorage, AK
30.00
Anchorage, AK
Inducted
6/24/1918
3/27/1919
Fort Lawton, WA
Honorable
Army
Butler
James W.
Susitna Station, AK
23.83
Seattle, WA
Inducted
1/25/1918
7/5/1919
Camp Lewis, WA
Honorable
Army
Button
Richard C.
Iditarod, AK
Iditarod, AK
Inducted
9/29/1918
12/17/1918
Fort Saint Michael, AK
Honorable
Army
Buzby
Jayson G.
Fairbanks, AK
24.42
Portland, OR
Inducted
4/2/1918
2/20/1919
Camp Knox, KY
Honorable
Army
Byrne
James
Nenana, AK
30.50
Anchorage, AK
Inducted
8/1/1918
5/22/1919
Fort Liscum, AK
Honorable
Army
 

 

 


 

 

 

 

 

 



 


ęCopyright 2014 Alaska Trails to the Past All Rights Reserved
For more information contact the Webmistress